产品货号:
Z29747
中文名称:
WNT10A抗体
英文名称:
Anti-WNT10A Antibody
产品规格:
0.1mg
发货周期:
1~3天
产品价格:
询价
| 抗体名称 | Anti-WNT10A Antibody |
| 指标别名 | Protein Wnt 10a;WNT10;WNT10A |
| 克隆性 | Polyclonal |
| 检验物种 | human,mouse,rat |
| 应用范围 | ELISA,WB,IHC,IF |
| 基因名称 | WNT10A |
| 抗体来源 | Rabbit |
| 抗体类型 | IgG |
| 免疫原 | Wnt10a antibody was raised against a 14 amino acid synthetic peptide from near the carboxy terminus of human Wnt10a.The immunogen is located within amino acids 300 - 350 of Wnt10a. |
| 计算分子量 | 46kDa |
| 成分 | Wnt10a Antibody is supplied in PBS containing 0.02% sodium azide. |
| 纯化方式 | Wnt10a Antibody is affinity chromatography purified via peptide column. |
| 浓度 | 1mg/mL |
| 产品形态 | 溶液 |
| 保存条件 | 4℃可保存3个月,-20℃可保存1年。 |
| 背景资料 | Wnt10a is a member of the Wnt family,a gene family that encodes secreted signaling proteins that play crucial roles in normal development such as regulation of cell fate and patterning during embryogenesis as well as neoplastic transformation.Elevated levels of Wnt10a have been detected in several human tumors and cancer cell lines including colorectal cancer and chronic lymphocytic leukemia and it has been suggested that uncontrolled Wnt signaling may contribute to the defect in apoptosis that characterizes these malignancies.Recently,a mutation in Wnt10a was found to be associated with odonto-onycho-dermal dysplasia,an autosomal recessive ectodermal dysplasia. |
| Uniprot ID | Q9GZT5 |
| 基因名全称 | Wingless-type MMTV integration site family,member 10A |
| 蛋白名全称 | Wingless-type MMTV integration site family,member 10A |
| 推荐稀释比 | Wnt10a antibody can be used for detection of Wnt10a by Western blot at 1 ~ 2μg/mL.Antibody can also be used for immunohistochemistry starting at 5μg/mL.For immunofluorescence start at 20μg/mL.Antibody validated:Western Blot in mouse samples;Immunohistochemistry in human and mouse samples and Immunofluorescence in human samples.All other applications and species not yet tested. |
相关搜索:WNT10A抗体,WNT10A多抗,Anti-WNT10A Antibody
